Farská humna jsou specifickým prostorem v centru města, s historií vepsanou v podobě lužní krajiny, sadů a políček záhumenků, skládky odpadu… Krásná idea zrodu aktivního vícegeneračního parku v centru města na trase podél řeky mezi průmyslovými závody a centrem města zůstala bohužel do dneška nedokončena. Krátká analýza nám napoví, že v parku není vše tak, jak by mělo… Nehostinné prostředí nutí k rychlému opuštění místa zvláště v letních dnech, vybavenost neodpovídá standardu současné doby, řešení zeleně je úsměvné, síla řeky je ukryta v porostu. Návštěva Farských humen vyvolává řadu otázek. Mají opravdu potenciál stát se soudobým městským parkem v centru města? Je možné je přetvořit na osvěžující zelený prostor? Stanou se cílem volnočasových aktivit obyvatel města? Mají další potenciál? Ano! Strategická poloha a provozní napojení činí z Farských humen klíčové místo v urbanistické struktuře města. Vzhledem k měřítku města je park v docházkové vzdálenosti pro velkou část obyvatel, propojuje důležité veřejné prostory a budovy ve městě, vytváří protipól zastavěné struktuře historického centra, je synonymem krajiny vstupující řekou do města. Primárně je sice situován na levém břehu řeky, ale z krajinářského pohledu se v údolní nivě rozlévá po obou březích a na pravém břehu ovlivňuje město až po ulici Komenského.
Sázava je ústředním motivem místa. Zásadní je pro oživení parku rehabilitace funkční náplně provázané s kompozičními a provozními principy. Cílem je vytvoření maximálně polyfunkčního prostoru, kde si každý najde svůj „osobní prostor“ a aktivitu. Nutné je doplnění základní vybavenosti – kvalitního mobiliáře a zázemí parku v podobě kavárny a toalet. Správná práce se zelení může ze současné „nehostinné plochy“ vytvořit příjemnou oázu pro trávení času. Kvalitní kostra zeleně umožní přidávání aktivit podle aktuální poptávky a možností města – pikniková místa, lavice, mola, altány. Otevřením pobřežních porostů se přiblížíme k řece, kterou můžeme zabydlet moly a mobiliářem a vytvoříme tak neopakovatelnou atmosféru místa. Výsadbami stromů orámujeme pobytové plochy trávníků, vytvoříme stinné partie vhodné pro letní dny. Porosty namodelují přirozené partie světla a stínu, usměrní pohledy a umožní v centrální části koncentrovat návštěvníky větších kulturních akcí.
Cílem revitalizace je vytvoření přirozeného krajinářského parku s volnými travnatými plochami a porosty lužního charakteru, který bude příjemný pro pobyt, velkorysý měřítkem, malebný v detailu a pohledech na město, ale bez předstírání a násilného designování místa.
Revitalizace parku byla iniciována obyvateli města, kterým není tento prostor lhostejný. Z grantu Nadace Proměny na podporu proměn veřejného prostoru bylo díky Žijeme Žďárem realizováno pobytové a veřejný gril na břehu Sázavy. Toto místo je prvním krokem k řece, místem pro čas s přáteli, grilování, odpočinek s knihou, hry dětí, rybaření, ranní jógu, koupacím místem pro odvážné… Třeba se přidá někdo se skicákem nebo pozorující ptáky. Je na každém, jak využije potenciál nabídnutého krásného místa.
Následovala výsadba stromů sponzorovaná společností Teleflex. Nyní chce město park dokončit, včetně navazující budovy bývalé sklárny, která vytvoří zázemí parku.
Projektantka: Mgr. Ing. Lucie Radilová
Momentálně probíhá povolovací proces PD pro provádění stavby.
Koordinační situace revitalizace městského parku Farská humna.